Porady graficzne

Kilka porad praktycznych dla Klientów, którzy sami chcą przygotowywać projekty do druku.

O co chodzi z tym „spadem”?

spad_ikona

Na przykładzie wizytówki wyjaśniam co to jest „spad” drukarski i jak to wygląda w praktyce. Zasada ta dotyczy wszystkich prac drukowanych na papierze (ulotki, wizytówki, katalogi, foldery, teczki itp.) wszędzie tam, gdzie druk dochodzi do samej krawędzi.

Gilotyna do papieru nie jest po prostu w stanie ukroić papieru idealnie po linii wymiarowej druku. Przy krojeniu wysokich stosów papieru (10-15cm) zdarza się tzw. „ściągnięcie noża” i w efekcie albo otrzymujemy druk „zacięty” 0,5-1,5mm w głąb albo „niedocięty”, o 0,5-1,5mm większy od zamierzonego. W tym drugim przypadku brak „spadu” spowoduje powstanie nieestetycznych cienkich białych marginesów przy krawędzi ulotki czy wizytówki.

Brak „spadu” jest najczęstszą przyczyną odrzucenia pliku przez drukarnię.

Przy wydrukach wielkoformatowych na płytach PCV spad nie jest koniecznie wymagany, warto to jednak uzgodnić z drukarnią. Za to przy tablicach na blasze powinien wynosić nawet około 20mm z każdej strony (na tzw. „zawijkę”)

Kolory i rozdzielczość plików

rozdz_ico

Czasem rozmawiam z Klientami, którzy pokazując pracę wydrukowaną w innej drukarni opatrują ją komentarzem: – Proszę zobaczyć… U mnie na monitorze to dobrze wyglądało i ostre było i kolorek niebieski był czyściutki a tu… szkoda słów… –

Tłumaczę wtedy, że winę za to ponosi różnica pomiędzy trybem kolorów monitora (RGB) a trybem kolorów maszyny offsetowej (CMYK). Są pewne barwy w spektrum RGB których nie da się wiernie odwzorować w druku, efekt końcowy będzie jedynie zbliżony. Do takich kolorów należy m.in. czysty niebieski kolor (B255) który w druku wychodzi zmatowiały. Nie da się również typowymi farbami drukarskimi oddać kolorów: złoty i srebrny. Ten ostatni zawsze wychodzi jako mniej lub bardziej szary.
W tabelce obok minimalne rozdzielczości plików stosowanych do druku tradycyjnego, wielkoformatowego i na potrzeby WWW oraz tryby kolorów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM